Çerez Örnek
canlı destek

Etkinlikler

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 7 Ocak 2022 tarihinde “Empatinin İyi Hali” konulu seminer düzenlenmiştir. Psikolojik Danışman Şeyma BÜYÜKURVAY ile gerçekleştirilen seminerin moderatörlüğünü Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Nilay KAYHAN yapmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Dünya Engelliler Günü Farkındalık etkinliği kapsamında 3 Aralık 2021 tarihinde “Eğitimde Erişilebilirlik ve Haklar” konulu etkinlik düzenlenmiştir. Moderatörlüğünü Merkez Müdürümüz Doç. Dr. Nilay KAYHAN’ın gerçekleştirdiği etkinliğe öğretmenler, aileler ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri yoğun ilgi göstermişlerdir. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Karabağlar Seniha Mayda Ortaokulu Türkçe Öğretmeni ve EGED-İzmir Temsilcisi Ali Köse ile gerçekleştirilen etkinlikte erişilebilirlik ve evrensel tasarıma dayalı uygulama örnekleri paylaşılmıştır.

Ege Üniversitesi Engelsiz Ege Koordinatörü Doç. Dr. Pelin PİŞTAV AKMEŞE moderatörlüğünde “Özel Yetenekli Bireyler ve Mükemmeliyetçilik” konulu seminer, 7 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Esra KANLI DENİZCİ ile gerçekleştirilmiştir.

Ege Üniversitesi Engelsiz Ege Koordinatörü Doç. Dr. Pelin PİŞTAV AKMEŞE’nin hazırlayıp sunduğu Ege Üniversitesi TV - Engelsiz Hayat Programı’nın 7 Ocak 2022 tarihli konuğu Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdür Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Esra KANLI DENİZCİ olmuştur. Sayın Kanlı Denizci programda, “Özel Yetenekli Çocuklar” konusu hakkında bilgilendirmeler yapmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğimizde 16 Mart 2022 tarihinde  seminer düzenlenmiştir. ÖZEM Yönetim Kurulu Üyemiz Doç. Dr. Sezen KÖSE’nin konuk olduğu seminerde “Otizm ve Zihinsel Yetersizliği Olan Olgularda Problem Davranışlara Yaklaşım” konusu ele alınmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğimizde 23 Mart 2022 tarihinde  seminer düzenlenmiştir. ÖZEM Müdür Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Elif ULU ERCAN'ın konuk olduğu seminerde  ''Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Olan Çocukların Özellikleri ve Aileye Yaklaşım” konusu ele alınmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğimizde 30 Mart 2022 tarihinde  seminer düzenlenmiştir. ÖZEM Hocalarımızdan Dr. Öğr. Betül YILMAZ ATMAN’ın konuk olduğu seminerde “Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitim Ortamlarının Kalitesinin Geliştirilmesi” konusu ele alınmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Nilay KAYHAN moderatörlüğünde “Görme Engelli Bireylerin Eğitiminde Kullanılan Yardımcı Teknolojiler” konulu ÖZEM Semineri, 10 Mayıs 2022 tarihinde Uzman Sarper ARIKAN ile gerçekleştirilmiştir. Programda erişilebilirlik, haklar, tam katılım ve görme engelli bireylerin eğitiminde kullanılan yardımcı teknolojiler konusu hakkında bilgilendirmeler yapılmış, erişilebilirliğe yönelik örnek uygulamalara yer verilmiştir. Programın tamamına https://www.youtube.com/watch?v=9hCvuccg_e4&t=20s adresinden erişilebilmektedir.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğimizde 11 Mayıs 2022 tarihinde  seminer düzenlenmiştir. ÖZEM Müdür Yardımcımız Müdür Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Esra KANLI DENİZCİ’nin konuk olduğu seminerde “Özel Yetenekli Çocuklar ve Eğitimleri” konusu ele alınmıştır.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında ÖZEM Yönetim Kurulu Üyemiz Doç. Dr. Pelin PİŞTAV AKMEŞE moderatörlüğünde “Down Sendromu ve İşitme ” konulu etkinlik gerçekleştirilmiştir. EU. Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ody. Gülce KİRAZLI’nın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte Sayın Kirazlı,  Down Sendromu ve İşitme konusu hakkında bilgilendirmeler yapmış; işitme kaybında erken tanı ve müdahaleye dikkat çekmiştir.

Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Nilay KAYHAN Dr. Sinan İBİŞ tarafından hazırlanıp sunulan Güzel Hayat programına konuk oldu. Prof. Dr. Tevhide KARGIN ,Prof. Dr. Funda ACARLAR ve Doç. Dr. Meral HURİ ile birlikte gerçekleşen programda Otizmi Konuşuyoruz başlığı altında bilimsel, kanıt temelli uygulamalar, yasal haklar, OSB olan bireylerin eğitimi konusu ele alındı. Üçüncü sezonda OTİZM konusunda en çok merak edilenler Dr.Sinan İbiş ile Güzel hayat Programında 30 Nisan 2022 Cumartesi saat 19.00 da canlı yayınlanmıştır. Programa https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=HBqBfx6IMLs&feature=emb_title adresinden ulaşılabilir.

Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Nilay KAYHAN 10-16 Mayıs tarihleri farkındalık haftası kapsamında Çorum Hitit Üniversitesinin konuğu olarak 11 Mayıs 2022 tarihinde Erişilebilirlik ve Öğrenme İçin Evrensel Tasarım konulu bir sunum gerçekleştirmiştir. Seminere yoğun ilgi gösteren katılımcıların sorularını da cevaplayan Doç. Dr. Kayhan, sunumda yükseköğretime devam eden öğrencilerin erişilebilirlik gereği uyarlamalara dikkat çekmiş, bu noktada yapılan yasal düzenlemeye dayalı etkili düzenleme örnekleri paylaşmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Nilay KAYHAN 14 Mayıs 2022, Cumartesi günü Erzurum Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonda gerçekleşen “Konumuz: Serebral Palsi" seminerine konuşmacı olarak katılmıştır. Uzmanlara ve ailelere yönelik iki ayrı oturum halinde gerçekleşen seminer ücretsiz olup tüm katılımcılara açık şekilde gerçekleştirilmiştir.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğimizde Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Öğretim Üyesi Serkan Denizli 20 Mayıs 2022 tarihinde  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitler Salonunda bir seminer düzenlenmiştir. İzmir İli ve Merkez İlçelerinde görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile bir araya gelinen seminerde “Özel Eğitim Alanında Hizmet Veren Öğretmenlerde Şefkat Yorgunluğu ve Psikolojik Özbakım” konusu ele alınmıştır. Programa ÖZEM Müdürü Doç. Dr. Nilay KAYHAN ile Özel Eğitim Bölümü Arş. Gör. Simge YAYLA ile özel eğitim öğretmenliği bölümü öğrencileri katılım göstermişlerdir.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi Seminerlerimizden bir diğerini 23 Mayıs 2022 Saat 15.00 -16. 30 aralığında konuğumuz, İstanbul Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Engelli Öğrenci Birimi Koordinatör Yardımcısı Sayın Ilgın Aydınoğlu. Kendisi ile söyleşimizde  Engellilik Üzerine az Bilinenler ve Bilinmeyenler konusu işlenmiştir. Engellilik üzerine az bilinen ve bilinmeyenler temalı söyleşiye yoğun ilgi gösteren aileler, öğrenciler toplantıya Google Meet Uygulaması üzerinden  https://tr.web22.link/zBKLu adresi ile katılım sağlamıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğimizde 25 Mayıs 2022 tarihinde  Yönetim Kurulu Üyemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pelin Piştav Akmeşe tarafından seminer düzenlenmiştir. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İl ve merkez ilçelerinde görev yapan öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde “Dil ve İletişim Becerilerinin Desteklenmesi” konusu ele alınmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğimizde ÖZEM Müdürü Doç. Dr. Nilay KAYHAN’ın katılımı ile 3 Haziran 2022 tarihinde  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitler Salonunda bir seminer düzenlenmiştir. İzmir İli ve Merkez İlçelerinde görev yapan öğretmenler ile bir araya gelinen seminerde “Genel Eğitim Sınıflarında Öğretimsel Uyarlamalar” konusu ele alınmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde Yaz Okulu etkinliklerinde ÖZEM Müdürü Doç. Dr. Nilay KAYHAN’ın katılımı ile 24 Haziran 2022 tarihinde “ Oyunlar Çocuk Seçmez” isimli seminer düzenlenmiştir. İzmir İli ve Merkez İlçelerinde eğitime devam eden ilkokul öğrencilerimiz ile bir araya gelinen seminerde “Oyunlar Çocuk Seçmez” konusunda Doç. Dr. Kayhan, bireysel farklılıklarımız ve sosyal kabul temalı oyunlarla atölye düzenlemiştir.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü  İşbirliğinde Yaz Okulu etkinliklerinde 24 Haziran 2022 tarihinde Saat 14-16.00 aralığında ÖZEM Yönetim Kurulu Üyemiz Doç. Dr. Sezen KÖSE ‘‘Çocuklarda Sosyal-Duygusal Farkındalık Becerilerinin Gelişimi ve Önemi” konusunu ele alan bir seminer düzenlemiştir. Velilerin yoğun katılım gösterdiği etkinlikte Doç. Dr. Köse, sosyal duygusal farkındalığın desteklenmesi ve değerlendirilmesinin önemi üzerinde durmuştur.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde Yaz Okulu etkinliklerinde 24 Haziran 2022 tarihinde  seminer düzenlenmiştir. ÖZEM Müdür Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Elif ULU ERCAN'ın konuk olduğu seminerde  ''Duygu Farkındalığı” konusu ele alınmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde Yaz Okulu Etkinliklerinde 28 Haziran 2022 tarihinde  seminer düzenlenmiştir. ÖZEM Müdür Yardımcımız Dr. Öğr. Üyesi Esra KANLI DENİZCİ’nin konuk olduğu seminerde “Özel Yetenekli Çocuğun Ailesi Olmak” konusu ele alınmıştır.

Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama Araştırma Merkezi ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğinde Yaz Okulu Etkinliklerinde 29 Haziran 2022 tarihinde  seminer düzenlenmiştir. Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Betül YILMAZ ATMAN’ın konuk olacağı seminerde “Kapsayıcı ve Gelişen bir Öğretmen Olmak” konusu ele alınmıştır.

Ege Üniversitesi (EÜ) Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÖZEM) ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen “Sosyal Duygusal Beceri Gelişimi ve Önemi: Oyunlar Çocuk Seçmez” isimli proje, ÖZEM Yönetim Kurulu Üyeleri Doç. Dr. Nilay Kayhan ve Doç. Dr. Sezen Köse’nin ortak çalışmasıyla tamamlandı.

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi ve ÖZEM Müdürü Doç. Dr. Nilay KAYHAN ile Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı ÖZEM Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Pelin PİŞTAV AKMEŞE işbirliğinde gerçekleşen İletişim Dil, Konuşma ve Bozukluğu Yaşayan Öğrenciler İçin Etkili Öğretim Stratejileri ve Öğretimsel Uyarlamalar başlıklı proje İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilişim Günleri-EBA ekibi işbirliği ile Özel Eğitim Buluşmaları kapsamında düzenlendi.

11 Kasım 2022 Tarihinde Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi yönetim kurulu üyesi Dr. Öğrt. Üyesi Betül YILMAZ ATMAN " Genel Eğitim Kurumlarında Kapsayıcı Eğitim Uygulamaları" programı sunumu ile İstanbul Öğretmen Akademilerinde öğretmen eğitimi seminerinde eğitim vermiştir.

Sosyal Pediatri Derneği’nin Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü ev sahipliğinde düzenlediği 3. Uluslararası Avrasya Sosyal Pediatri Kongresi ve 7.Ulusal Sosyal Pediatri Kongresi 16-20 Kasım 2022 tarihleri arasında İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde devam ediyor. 
Ege Üniversitesi  ÖZEM merkezimizde görevli değerli öğretim üyelerimiz çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanı Doçent Dr Sezen Köse ve Eğitim Fakültesi Özel Eğitim bölümünden Dr Öğretim Üyesi Esra Kanlı Denizci, özel eğitim gereksinimi olan çocuklar konulu panelde, otizm spektrum bozukluğu ve ustun potansiyeli olan çocuklara  yaklaşımda güncel verileri ve deneyimlerini paylaştı.
Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürümüz Doç. Dr. Nilay KAYHAN'ın katılımı ile Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul Öğretmen Akademilerinde Genel Eğitim Ortamlarında Kapsayıcı Eğitim Uygulamaları Programında  '' Planlama ve Uygulamaya Yönelik Öğretimsel Uyarlamalar'' konulu seminer düzenlenmiştir.
 
 
EÜ Özel Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sezen Köse   deprem süreci içinde çocukların duygu ve davranışlarını düzenlemede dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekti.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. KÖSE, deprem ve sonrasında çocuklar için ‘dayanışma, anlayış, şefkat ve yanında olmanın’ önemini vurguladı.
 

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Gününe özel ÖZEM Yönetim Kurulu Üyemiz Doç. Dr. Pelin PİŞTAV AKMEŞE moderatörlüğünde E.Ü. Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ody. Gülce KİRAZLI “Down Sendromlu Çocuklarda İşitme ve Konuşma sorunları ” adlı bir sunum gerçekleştirilmiştir. Etkinlikte Sayın Kirazlı,  "Down Sendromlu çocuklarda İşitme ve konuşma sorunları" konusu hakkında bilgilendirmeler yapmıştır..

E.U. ÖZEM Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sezen KÖSE  Otizme dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla, Birleşmiş Milletler tarafından 2008 yılından itibaren 2 Nisan, “Dünya Otizm Farkındalık Günü”  kapsamında erken tanı ve müdahalenin önemine dikkat çekti.
 
ÖZEM Müdürü Doç. Dr. Nilay KAYHAN Kastamonu Üniversitesinde Doç.Dr. S. Tunay KAMER Moderatörlüğünde  "Sosyal Politika ve Eğitim" konuşmalarında "Engelli Politikalarının Eğitime Yansımaları" konulu söyleşiye katılmıştır. 
 
 
ÖZEM Yönetim Kurulu Üyesi Doç Dr Sezen KÖSE’nin konuk olduğu "Afet ve Travmaların Ruh Sağlığımıza Etkileri"  konulu canlı yayına ilgili bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz. 
Link: ogrencidekanligiege
 
 
Ege Üniversitesi Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sezen KÖSE "Otizm Spektrumunda Yetişkinlik" konulu, moderatörlüğünü Uzm. Dr. Cenan HEPDURGUN'un yaptığı söyleşiye katılım sağlamıştır. Söyleşiyi afişte yer alan bağlantı adresinden takip edebilirsiniz.
 
Ege Üniversitesi Özel Eğitim ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Nilay KAYHAN, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümünün konuğu olmuştur. "Eğitim Hakkı ve Katılımı Kolaylaştırıcı Etkinlikler" başlıklı söyleşinin moderatörlüğünü 
Prof. Dr. Banu MÜJDECİ gerçekleştirmiştir.
 
 
Ege Üniversitesi  Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından düzenlenen Otizm Spektrumuna Çok Yönlü Bakış Sempozyumunda Doç. Dr. Sezen KÖSE  ''Otizm Spektrum Bozukluğunda Yaşam Boyu Prognoz ve Etkili Faktörler'' başlıklı sunum gerçekleştirmiştir.
 
 
E.U. ÖZEM Yönetim Kurulu Üyesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Pelin PİŞTAV AKMEŞE Ege Üniversitesi  Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından düzenlenen Otizm Spektrumuna Çok Yönlü Bakış Sempozyumuna katılarak ''Otizm Spektrum Bozukluğunda Dil ve Konuşma'' başlıklı sunum gerçekleştirmiştir.
 
 
E.U.ÖZEM Müdürü Doç. Dr. Nilay KAYHAN Ege Üniversitesi  Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından düzenlenen Otizm Spektrumuna Çok Yönlü Bakış Sempozyumuna katılarak  ''Öğretime Katılım Hakkı ve Kapsayıcı Eğitim Uygulamaları'' Başlıklı sunum gerçekleştirmiştir.
 
 
Özel Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürümüz, aynı Zamanda Öğrenci Dekanımız Doç.Dr.Nilay KAYHAN " Ege Üniversitesi Kariyer Söyleşileri" Kapsamında Edebiyat Fakültesi öğrencileri ile buluşmuştur.
 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ